Přeskočit na obsah

Memoriál Jana Hrubeše

Pražská padesátka nese stejně jako v loňském roce podtitul Memoriál Jana Hrubeše. Tímto drobným gestem bychom opět rádi připomněli život jednoho z podporovatelů a zakladatelů akce. PaedDr. Jan Hrubeš, vedoucí Odboru kultury, sportu a volného času v Úřadu městské části Praha 6 byl u zrodu samotného závodu.

Jan Hrubeš byl neodmyslitelnou postavou Pražské 50, a to již od jejího vzniku. Účastnil se prvních jednání se starostou městské části Praha 6 při zakládání prvního ročníku závodu. Jako vedoucí kanceláře přijal Pražskou 50 za svůj úkol a od té doby iniciativně pomáhal pořadatelům s pořádáním závodu. Nezaměnitelným způsobem propagoval Pražskou 50 jak na úřadě, tak také mezi měnícími se zastupiteli Městské části v průběhu mnoha volebních období. Byl otec zakladatel a hnací silou cyklistického klubu Torpédo, s kterým absolvoval řadu cyklistických závodů.

Doménou Jana Hrubeše, profesně i srdcem, byla kulturní a volnočasová sféra městské části. Byl velkým inovátorem, podporovatelem a duchovním otcem řady akcí pro veřejnost, které dodnes nesou jeho rukopis a v kalendáři Prahy 6 jsou velmi oblíbené a vyhledávané. Byl obětavým organizátorem a ochotným pomocníkem.

Stál u zrodu Dejvického hudebního léta, Opery v Šárce, Divadelní lodi tajemství bratří Formanů, hudebních festivalů a fotbalových turnajů na Hanspaulce a řady dalších tradičních i jednorázových akcí. Nelze opomenout jeho velký profesní i osobní vklad při rozvoji Dejvického divadla. Pod jeho taktovkou Praha 6 oslavila velkolepým způsobem 60. výročí vítězství 2. světové války nezapomenutelnou akcí Dejvická Demarkační nebo 100. výročí založení ČR 28. října na Evropské třídě. Za tyto aktivity obdržel od Armády ČR pamětní odznak oceňující zásluhy za dlouhodobě skvělou spolupráci s Prahou 6.

Jan Hrubeš miloval lidi i život. Rád sportoval, lyžoval, hrál tenis, Hanspaulskou ligu v malé kopané, chodil po horách, zajímal se o historickou literaturu, literaturu faktu, měl rád hudbu a filmy.

Nahoru